top of page
  • Maja Gajewska

Nie tylko o TOTARCIE.


Wrocławianie to lokalni patrioci.

Większość jawne deklaruje swój zachwyt miastem, mostami, obecnym po dziś dzień poniemieckim "duchem" stolicy Stolicy Dolnego Śląska, przyjaźniejszą niż w innych rejonach Polski pogodą. Powszechne jest przeświadczenie, że wrocławianie dobrze czują się w swoim mieście, i nie wyobrażają sobie lepszego miejsca na życie, przynajmniej w granicach naszego kraju. Jeśli jednak zapytać o wybór alternatywny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że padnie na Gdańsk. Powód jest prosty - Gdańsk roztacza wokół siebie podobną aurę jak Wrocław. Analogie między miastami można mnożyć, bo i ich źródło jest podobne. Wynikają one z wszechobecnej wielokulturowości i burzliwej historii, zarówno tej dawnej jak i tej dotyczącej nieodległych czasów transformacji. Taka baza to wymarzony grunt do fermentu na polu sztuki. Niedawno wspominałam malarstwo Pawła Jarodzkego, wywodzącego się z wrocławskiej grupy LUXUS, działającej we Wrocławiu na przełomie lat 80-tych i 90-tych. W tym samym czasie w Gdańsku funkcjonowała inna grupa artystyczna - TOTART. Właśnie jestem świeżo po lekturze "Sclavusa", pióra jednego z udziałowców TOTARTU - Ryszarda Tymona Tymańskiego.


Tymon to człowiek wielu talentów, osoba barwna, budząca kontrowersje, w swoim mniemaniu cierpiąca na ADHD twórcze, o wiosenno-letniej reemisji. Można określić go mianem performera, pisarza, poety, aktora, reżysera i przede wszystkim muzyka. Jest jednym z kreatorów rodzimej sceny yassowej, w zamyśle wymierzonej w skostniałe środowisko jazzowe. On sam definiuje to w ten sposób, że o ile granie jazzu polega na poruszaniu się po szachownicy kanonów i przeogromnej liczbie możliwości, jakie to ze sobą niesie, to yass jest szukaniem również poza szachownicą. Pisząc "Sclavusa", motywacją Tymona było uporządkowanie historii Totartu, poniekąd w kontrze do przepastnych ksiąg Pawła Konnaka, którym zarzucał chaos. Na szczęście i z korzyścią dla czytelnika w tej kwestii sromotną klęskę poniósł Mr. Pedant w Tymonie. Nie wydaje mi się, że czytelnicy życzyliby sobie uporządkowanego TOTARTU. To się wyklucza samo przez się, chociażby z racji hiperaktywności jego członków na rozmaitych polach sztuki. Dlatego też skoki Tymona pomiędzy Tranzytorium, Miłością, Sni Sredstvom Za Uklanianie, przeplatane odniesieniami do Gombrowicza, Beatles dają zgrabne wyobrażenie o paliwie na jakim jedzie RTT, o jego kodzie kulturowym, wrażliwości, ale i dobrym guście. Nie burzy tego nawet przeerotyzowanie książki, nierzadko przekraczające granice dobrego smaku. Można zaryzykować, że jest to próba rzucenia wyzwania autobiografii Klausa Kinskiego "Ja chcę miłości".


Tymański znaczną część "Sclavusa" poświęca na opisy swoich doświadczeń z buddyzmem, zgrabnie przeplatając to anegdotami z własnej działalności w Totarcie. Gdańscy artyści w swoich manifestach głosili, że pełny i trafny obraz daje łączenie rzeczy małych z dużymi, na równych prawach traktowali aranżację i improwizację. Innymi słowy, sztukę nie do końca udaną, stawiali wyżej od wykoncypowanej. Hołubili twórczość nierówną, jako prawdziwszą i bardziej oddającą faktyczny stan rzeczy. Uwielbiali teoretyzować, nierzadko absurdalnie definiować i uzasadniać własną twórczość. Nie dziwi więc, że wobec takiego bogactwa idei i manifestów artystycznych, przekaz, który otrzymujemy za sprawą książki Tymańskiego, zdecydowanie nie wyczerpuje tematyki działalności i spuścizny TOTARTU, dlatego dobrze, że Tymon ma w planach kolejne. Byłoby świetnie, gdyby inni dawni udziałowcy Tranzytorium opisali to i owo ze swojej perspektywy. Podskórnie czuć, że RTT chciałby taki efekt kuli śnieżnej wywołać. Wydaje mi się, że to jeden z głównych celów "Sclavusa".


Tymczasem w ostatnich dniach przypomnieli o sobie satelici TOTARTU - Joanna Kabala i Maciej Ruciński, reaktywując Poezję Uliczną w osobach YOALS i tworząc plakat przeciw agresji na Ukrainę. Nawiązuje on do kozackiej pieśni Cziornyj Woron i do rosyjskiej propagandy.


MG + AG


https://margorokla.wordpress.com/2022/03/23/nie-wojnie/

https://www.facebook.com/TOTARTfilm/

https://www.facebook.com/tymon.tymanski.7

https://www.facebook.com/PawelKonnak
94 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • png-clipart-shopping-cart-software-computer-icons-shopping-cart-text-shopping-centre
  • Facebook - Czarny Krąg
  • Instagram - Czarny Krąg
  • png-clipart-web-development-computer-icons-world-wide-web-web-design-symmetry-thumbnail
bottom of page